Mol Ubraniowy (Tineola bisselliella)

Mol Ubraniowy (Tineola bisselliella)

Mol Ubraniowy (Tineola bisselliella)

Cechy

Wielkość

Długość ciała dochodzi do 9 mm, zaś rozpiętość skrzydeł waha się w granicach 12 -16 mm.

Kolor

Pierwsza para skrzydeł zabarwiona jest jednolicie na połyskujący żółtozłocisty kolor, druga para jest szarawożólta i nieco jaśniejsza od pierwszej.

Zachowanie

Samica może złożyć nawet 220 jaj. Po około 12 dniach lęgną się larwy. Żerowanie rozpoczyna się budową domku z przędzy, przytwierdzonego do podłoża. Dojrzała larwa opuszcza domek i przechodzi w inne miejsce, gdzie buduje kokon przeplatany cząstkami materiału. Po 15 -45 dniach z poczwarki wychodzi motyl, który zaczyna szukać osobnika płci przeciwnej. Zwalczać należy przede wszystkim poczwarki, larwy i jaja. Larwy mola odżywiają się wełną, bawełną, futrem, jedwabiem, a także mąką, korkiem, słomą.

Środowisko

Szafy ubraniowe w mieszkaniach, pawlacze, strychy, oraz wszelkiego rodzaju magazyny.

Wskazówki

Należy wynosić zainfekowane rzeczy na słońce. Na ciemnych materiałach ostre słońce zabije wszystkie stadia rozwoju w ciągu około 0,5 godziny, na jasnych trochę dłużej. W magazynach dobrze jest obniżyć temperaturę do około -3°C + 4°C.

Wróć do encyklopedii

mol_ubr

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O nas

Firma działa od 1984 roku. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Pracowników DDD. Posiadamy koncesje W.I.O.R. Stosujemy środki, które posiadają aktualne atesty dopuszczenia wydane przez MZiOS - aktualnie są na rynku najbardziej skuteczne.

Dane kontaktowe